Chôdza či bicyklovanie patria v súčasnosti k populárnym aktivitám, ktoré prispievajú nielen k psychickej pohode, ale sú aj zdraviu prospešné. Na druhej strane práve chodci patria k najohrozenejším účastníkom cestnej premávky, preto je zachovávanie zvýšenej opatrnosti kľúčové. V prípade dopravnej nehody s vozidlom majú chodci právo na kompletné odškodnenie následkov po dopravnej nehode. Viete však na aké?
K najzraniteľnejšej skupine účastníkov cestnej premávky patria chodci. Aj keď je chôdza v súčasnosti jednoznačne obľúbenou a praktickou aktivitou, nerešpektovaním pravidiel cestnej premávky dochádza k mnohým zraneniam či usmrteniam chodcov. Približne 21 % všetkých obetí smrteľných dopravných nehôd v Európskej únii tvoria chodci. Väčšinu z nich pritom tvoria ľudia vo veku nad 65 rokov.
Rovnako však ako vodič, aj samotný chodec musí dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Všeobecne však platí, že po ceste by ste mali chodiť len v prípade, že nie je k dispozícii pás zelene alebo chodník. Chodci smú ísť po krajnici alebo po okraji vozovky najviac dvaja vedľa seba, ak tým najmä za zníženej viditeľnosti alebo za zvýšenej premávky neohrozia alebo neobmedzia cestnú premávku.
Za zníženej viditeľnosti je podstatné, aby mal chodec na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky. Pri prechádzaní cez cestu je povinnosťou chodca použiť priechod pre chodcov, miesto na prechádzanie, nadchod alebo podchod.
Vodič je zas naopak povinný prispôsobiť rýchlosť a spôsob svojej jazdy ak je možné predpokladať, že sa chodec vyskytne na ceste alebo diaľnici. Ak však vodič nedbá na pravidlá a zvýšenú opatrnosť, prinajmenšom z časti zodpovedá za prípadnú dopravnú nehodu, ku ktorej môže dôjsť:
Ničím neobvyklým však nie je ani zrazenie chodca pri cúvaní. Avšak pozor! Diaľnicu môžu podľa zákona o cestnej premávke používať len vodiči motorových vozidiel, čo znamená, že na diaľnicu nesmie vojsť cyklista ani chodec.
Nezabudnite! Na priechode pre chodcov a na mieste na prechádzanie sa chodí vpravo.
V prípade, že došlo k dopravnej nehode je potrebné podľa zákona o povinnom zmluvnom poistení nahlásiť poistnú udalosť poisťovni v lehote do 15 dní od vzniku poistnej udalosti. Škodová udalosť je predmetom znaleckého posudku znalcom z odboru dopravy a zdravotníctva, na ktorého základe je následne určená miera zavinenia. Výsledky znaleckého posudku sú zásadné pri určení výšky odškodnenia. Či už došlo k zraneniu chodca na priechode pre chodcov, v blízkosti zastávky hromadnej dopravy alebo parkovisku, jedno je podstatné.
Poškodený chodec má právo na bolestné, náhradu nákladov na liečbu či iných finančných náhrad súvisiacich s dopravnou nehodou. Na získanie právoplatnej výšky odškodnenia je však kľúčové obrátiť sa na odborníkov, ktorí Vám pomôžu získať takú výšku náhrady, na ktorú máte skutočne nárok. Vyplňte online formulár a získajte odškodnenie bez zložitostí priamo z domova.
vyplňte, prosím základne informácie.