Hoci v tomto článku budeme popisovať viac hrozby, ktoré na vás číhajú ak by ste šoférovali pod vplyvom alkoholu, určite vás nemusíme presviedčať o tom, že je to veľmi nebezpečné. Slovensko patrí k jednému z mála krajín, kde je tolerancia alkoholu za volantom nulová. To znamená, že ak by dychová skúška ukázala čo i len malú odchýlku od nuly, znamená to problém. Z justičného pohľadu sú pokuty za šoférovanie pod vplyvom alkoholu veľmi vysoké. Je to, napríklad:
Nehovoriac o úrazoch, ktoré pri takomto šoférovaní hrozia a ktoré môžu spôsobiť obrovskú traumu či už pre obeť alebo pre šoféra, či dokonca smrť. Takže šoférovanie, aj keď s malou dávkou alkoholu rozhodne nestojí za to. Pri rozhodovaní o prípadných sankciách sa postupuje podľa Trestného zákona, ktorý presne diktuje, aké sankcie sú za šoférovanie s jedným a nižším promile alkoholu a ako je to s väčším množstvom. Šoférovanie pod vplyvom alkoholu, prípadne inej omamnej látky presne upravuje Zákon o cestnej premávke.
Sprísnenie týchto pokút, ktoré sa udiali novelou zákona, majú za cieľ v prvom rade priniesť bezpečnosť na cestách. Hrozba úmrtia, smrteľných úrazov a vôbec nehôd je v týchto prípadoch veľmi vysoká.
Dnes sú už na Slovensku poznáme prípady, kedy bolo za opakované šoférovanie pod vplyvom alkoholu okrem iných sankcií aj zhabané vozidlo, čo určite nie je v kombinácii s odňatím slobody či podmienkou nič príjemné. Štatistiky to potvrdzujú – alkohol za volantom podľa polície za rok 2018.
Prepadnutie motorových vozidiel v prospech štátu sa rozširuje do všetkých okresov. „Od začiatku roka polícia v Žilinskom kraji z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky celkom 609 osôb,” povedala žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
Začali to teda riešiť justičnými krokmi zabavenia motorových vozidiel. Ak sa teda chystáte na oslavu alebo do podniku, určite predtým poriadne zvážte, či vám potenciálne problémy, ktoré by vás mohli čakať, za to stoja.
vyplňte, prosím základne informácie.