Pretrvávajú u vás po autonehode problémy? Nekončiaca bolesť chrbta, hlavy alebo rúk po dopravnej nehode nemôžu byť brané na ľahkú váhu. Návšteva odborníka by mala byť prvou voľbou. Tým samozrejme myslíme odborníka z radu lekárov, ale aj takého, ktorý vám pomôže získať odškodnenie za spôsobenú bolesť či trvalé následky, ktoré vám jednoznačne patria a preto je dôležité si ich vyplatenie domáhať.
Whiplash znamená poranenie krčnej chrbtice, ktoré je najčastejšie spôsobené pri dopravnej nehode, kedy do seba dve autá narazia. Nie je ale ojedinelé spôsobiť si whiplash aj inde než pri dopravnej nehode. Môže sa tak stať aj pri športe, na horskej dráhe v zábavnom parku, pri bungee jumpingu, dokonca aj na bicykli alebo motocykle. Väčšinou sa whiplash prejavuje bolesťou hlavy, chrbtu, krčnej chrbtice alebo ramien. Objaviť sa môže aj dvojité videnie alebo porucha prehĺtania. Následky sa pritom nemusia prejaviť hneď, častokrát sa objavia až niekoľko dní alebo dokonca mesiacov po nehode. Pojem whiplash pritom nie je veľmi známy, a tak ľudia častokrát netušia o tom, že ho majú alebo že dokonca dve tretiny ľudí po dopravnej nehode ním trpia.
Whiplash si môžete spôsobiť už pri rýchlosti 25 km/h, pričom ročne je diagnostikovaný i viac ako miliónu Európanov. Prevenciou môže byť dokonca taká maličkosť, ako je správne nastavenie opierky hlavy. Tá dokáže zmierniť poranenie až o 35 %. Opierka hlavy by pritom mala byť nastavená vo výške hlavy, pričom jej horná hrana je optimálne približne 5 centimetrov nad hlavou. Pokiaľ by bola nižšie, telo je pri dopravnej nehode ľahko vydvihnuté a v prípade vystrelenia airbagov je odrazené späť do sedačky, čím je vysoká šanca na úraz hlavy. Stačí tak málo na to, aby ste sa whiplashu vyhli. Pritom problém je najmä v tom, že pre ľudí je tento pojem a poranenie neznáme, a tak sa ani nemajú ako dostať k jej prevencií.
Pri dopravnej nehode samozrejme môže dôjsť aj k iným zraneniam než je whiplash. Môže dôjsť k problémom s chôdzou, pohyblivosťou končatín, predovšetkým rúk a mnoho iného. Už spomenuté zdravotné problémy majú ale jedno spoločné, a to, že za všetky môžete od poisťovne vinníka nehody požadovať odškodnenie. Ako získať odškodnenie po autonehode už viete. Pokiaľ sa u vás ale začnú následky prejavovať až po dlhšej dobe, môže byť jednanie s poisťovňami omnoho komplikovanejšie. Je to z toho dôvodu, že zvyknú byť veľmi podozrievavé a nemusí sa im pozdávať, že ste problém najprv nemali a teraz sa veľkou záhadou objavili. Preto v tejto chvíli dôrazne odporúčame obrátiť sa na špecialistov, ktorí si vedia s takýmito situáciami poradiť, najmä pri whiplash, pretože častokrát ani poisťovne nevedia, ako správne odškodniť takéto poranenie.
V Centre odškodnenia Votum máme s podobnými prípadmi skúsenosti a veľmi dobre vieme, ako s poisťovňami komunikovať. Dôležité ale je, ak už sa u vás zdravotné problémy, ktoré majú súvislosť s dopravnou nehodou, objavia hocikedy, nikdy nad nimi nemávnite rukou a oslovte nás čo najskôr. Aj v tomto prípade platí staré známe „čím skôr, tým lepšie“. Vie vám to zjednodušiť proces vybavovania odškodnenia po dopravnej nehode, ale hlavne vám to môže ušetriť väčších zdravotných problémov a trvalých následkov.
Vždy myslíte na svoje zdravie ako prvoradé a snažte sa vyhnúť možným trvalým komplikáciám len z toho dôvodu, že sa vám to teraz nechce riešiť. Verte nám, riešiť neskôr opletačky s poisťovňami a behať po doktoroch nie je niečo, čo ľudí baví. Preto dbajte aj na prevenciu – tá je nesmierne dôležitá.
vyplňte, prosím základne informácie.