telefon Infolinka po-pia 8:00 - 16:00
0948 910 839

Ako podat prvú pomoc pri dopravnej nehode?

Cestná premávka vie byť niekedy nevyspytateľná a k takej závažnej udalosti, akou je dopravná nehoda, môže prísť veľmi jednoducho.  Rýchle a správne poskytnutie prvej pomoci  preto môže zachrániť život. Viete však ako postupovať keď bude život človeka vo Vašich rukách?

Prvá pomoc pri autonehode. Čo robiť ako prvé?

V prvom rade je nutné uviesť, že poskytnutie prvej pomoci a zaistenie bezpečnosti pri dopravnej nehode je zo zákona povinné.  Na druhej strane však treba dodať, že poskytnutie základnej prvej pomoci nie je žiadna veda, pričom platí základné pravidlo: „Každá pomoc je lepšia ako žiadna“. Pri snahe o pomoc je však podstatné, aby ste predovšetkým dbali na vlastnú bezpečnosť a konali čo možno najviac premyslene.

Čo teda robiť? Najskôr musíte zaistiť miesto nehody tak, aby nedošlo k ďalším zraneniam či kolíziám.  Svoje auto odstavte aspoň 15 metrov od miesta nehody. V prípade, že sa nachádzate na frekventovanej ceste alebo diaľnici je potrebné, aby vystúpili  všetci cestujúci, ktorí prvú pomoc neposkytujú a odišli na bezpečné miesto.  Zapnite varovnú svetelnú signalizáciu, oblečte si reflexnú vestu a umiestnite výstražný trojuholník za miestom nehody vo vzdialenosti aspoň 45 m. Na mieste nehody nikdy nefajčite.

Nezabudnite vytiahnuť  kľúčik od zapaľovania!

Ďalší a podstatný krok. Premiestnite sa  preto opatrne k havarovanému vozidlu a pokúste sa vytiahnuť kľúčik od zapaľovania. Tento úkon je veľmi dôležitý, pretože znižuje riziko vzniku požiaru, no je potrebné mať na pamäti, že až úplné odpojenie autobatérie preruší elektrické obvody. Na to je však potrebné špeciálne vybavenie.  V prípade, že počujete iskrenie alebo vidíte dym v motorovom priestore je lepšie sa k autu nepribližovať.

Zranenie pri autonehode. Zhodnotenie situácie a prvá pomoc pri dopravnej nehode

Pred zavolaním záchrannej služby je potrebné zhodnotiť situáciu, zistiť počet zranených a ich zdravotný stav.  Zistite, či sú zranení pri vedomí, oslovte ich, snažte sa zistiť druh poranení a počet ranených a zabezpečte auto proti pohybu. Prehliadnite okolie, pretože niekedy sa stáva, že zranení po náraze vypadnú z vozidla. V prípade, že hrozí výbuch, zranených šetrne vytiahnite z vozidla. Ak sa nedajú otvoriť dvere vozidla, opatrne rozbite sklo, odrežte bezpečnostný pás, ak je zranený zapásaný, no dávajte pozor, aby nedošlo k rotácii chrbtice.  Ak je vozidlo na boku, neotáčajte ho, pokiaľ sú zranení vo vnútri.  Určite, ktoré zranenia sú najzávažnejšie, ktoré si vyžadujú prednostnú pomoc a poskytnite neodkladnú prvú pomoc osobám v ohrození života.

Za stav ohrozenia života sa považuje: zástava srdca,  zástava dýchania, rozsiahle krvácanie, strata vedomia a šok.  Nezabúdajte však  ošetriť aj ostatné poranenia ako sú popáleniny, zlomeniny, rany, ktoré síce život neohrozujú, no ich oneskorené ošetrenie taktiež môže spôsobiť komplikácie.

Privolanie špecializovanej pomoci

Po bezodkladnom poskytnutí prvej pomoci ihneď kontaktujte tiesňovú linku 112 alebo linku záchrannej zdravotnej služby 155. Pri telefonovaní sa snažte ostať pokojní a zachovajte rozvahu, aby ste situáciu opísali čo najpresnejšie, podajte všetky informácie, ktoré považujete za dôležité, pričom odpovedajte aj na ďalšie otázky dispečera.

Karta prvej pomoci

Autolekárnička je nevyhnutnou súčasťou každého automobilu, pričom by ju mal mať každý, kto nechce riskovať pokutu. Je veľmi dôležité sledovať nielen jej expiráciu, ale byť taktiež informovaný, čo všetko sa v nej nachádza, a jej obsahu venovať náležitú pozornosť. V prípade takej nepríjemnej situácie, akou je dopravná nehoda, Vám znalosť obsahu lekárničky pomôže urýchliť čas pri hľadaní a premýšľaní o tom, akú pomôcku použiť.  Povinnou „výbavou“ lekárničky je však aj karta prvej pomoci. Obsahuje návod zákrokov potrebných vykonať pri rôznych typoch zranení, s ktorými sa môžete stretnúť. Okrem stručného popisu zranení obsahuje aj pohotovostné kontaktné údaje. Kartu prvej pomoci si môžete stiahnuť vo formáte PDF.

Ďalším dôležitým dokumentom, ktorý odporúčame, aby ste mali so sebou vždy v aute, aj keď to nie je vyslovene potrebné, je záznam o dopravnej nehode, o ktorom sme informovali v článku „Záznam o dopravnej nehode: Ako ho vyplniť a kde stiahnuť?“

Malý tip pre Vás: Karta prvej pomoci musí byť z vodeodolného a prachuvzdorného materiálu, preto musí byť po vytlačení zalaminovaná, inak nebude mať podobu, ktorá zodpovedá príslušnej vyhláške. Karta prvej pomoci bola vytvorená podľa vyhlášky Zbierky zákona č.143/2009 a jej rozmery sú 2x (10cm x 18cm).

Ako ešte dokážete pomôcť?

Dopravná nehoda je vážnou situáciou, ktorú netreba za žiadnych okolností podceňovať. Okrem nevyhnutnej prvej pomoci, však môžete byť nápomocní aj tým, že poskytnete  dôležité informácie týkajúce sa . To je v súvislosti s dopravnou nehodou veľmi dôležité. V Centre odškodnenia VOTUM to vieme, a preto v ťažkých časoch pomáhame získať poškodeným peniaze, ktoré  nielen, že pomôžu prekonať nepríjemnú životnú situáciu, ale ktoré poškodeným aj právom prináležia.

Orientovať sa vo všetkých typoch kompenzácii, výšky odškodnenia a následne aj dosiahnuť to, na čo má človek nárok, je však častokrát veľmi náročné. Zveriť sa do rúk odborníkov je preto v takýchto nepríjemných situáciách rozhodujúce. Stačí len vyplniť formulár pre online odškodnenie a všetko ostatné nechať na nás.