Keď sa trošku ponoríme do čísiel a štatistík zistíme, že v roku 2019 sa na Slovensku udialo viac ako 13 750 dopravných nehôd. Najsmutnejším číslom je číslo 250, počet zosnulých. Hoci to neradi počujeme, pravdou je, že účastníkom dopravnej nehody môže byť každý z nás. Následky nehody často sprevádzajú nepríjemnosti, ktoré môžu aspoň čiastočne vykompenzovať finančné odškodnenia za zranenia. Viete ale, na aké odškodnenie máte vlastne nárok? Väčšinou je to dokonca viac, než by ste očakávali.
Utrpeli ste zranenie pri dopravnej nehode, ktorú ste nespôsobili? Pravdepodobne máte nárok žiadať odškodnenie. To má hneď niekoľko foriem, v ktorých nie je ľahké len tak sa zorientovať. Veľa ľudí sa mylne domnieva, že jedinou formou odškodnenia je bolestné, tým sa ale zbytočne pripravujú o zaujímavé čiastky. Tie môžu byť vyplácané ako odškodnenia za sťaženie spoločenského uplatnenia, zjednodušene povedané trvalé následky.
Okrem toho majú zranenia väčšinou nárok na ušlý príjem, ktorý sa zamestnancom počíta z priemernej mzdy. Pri podnikateľoch je výpočet zložitejší, ale samozrejme aj oni nárok na vyplácanie majú. Ďalšou súčasťou odškodnenia bývajú náklady spojené s liečením, to znamená výdavky za lieky, zdravotné pomôcky alebo cesty k lekárovi. Pri zraneniach s ťažkými následkami môže byť poškodenému hradený pobyt v rehabilitačnom centre či špecializovaná starostlivosť. Rodinným príslušníkom, ktorí sa o zraneného starajú potom náleží aj ošetrovné. Ak zostaneme pri blízkych zraneného, tí môžu získať aj odškodnenie za psychickú ujmu, napríklad pre dieťa, ktoré utrpí duševnú ujmu pri vážnom zranení niektorého z rodičov.
Smrť pri dopravnej nehode je vecou, na ktorú nik z nás nechce ani len pomyslieť. Bohužiaľ aj k tomu v živote dochádza a súvisí s tým odškodnenie pozostalých. Ak pri nehode utrpí smrteľné zranenie spolujazdec alebo vodič, ktorý nezavinil nehodu, pozostalí majú nárok na odškodnenie duševných útrap, pozostalostnú rentu a úhradu nákladov na pohreb. Odškodnenie pozostalých najčastejšie náleží najbližšej rodine, čo je manžel, manželka, deti, rodičia, súrodenci a prarodičia. Pri niektorých typoch odškodnenia možno okruh rozšíriť aj na širšiu rodinu alebo priateľov.
Orientovať sa vo všetkých typoch kompenzácii, výšky odškodnenia a následne aj dosiahnuť to, na čo máte nárok, býva náročné. Ak je na to človek sám, dosť často sa z nevedomosti uspokojí s nižšími čiastkami. V týchto situáciách preto odporúčame zveriť svoj prípad odborníkom, ktorí presne vedia ako všetko vyriešiť.
V Centre odškodnenia Votum vám poskytneme zastúpenie po dopravnej nehode, pričom v spolupráci s odborníkmi z odboru dopravy preskúmame váš prípad a pomôžeme vám získať odškodnenie. Ak sa totiž budete spoliehať, že všetko pôjde ako po masle a poisťovňa po preskúmaní posudkov od vášho ošetrujúceho lekára hneď pribehne s adekvátnym odškodnením, môžete byť sklamaní. Poisťovňa samozrejme háji predovšetkým svoje záujmy, a preto vás môže chcieť odbiť nižšou čiastkou. V takom prípade je najlepšie nechať si svoje nároky overiť. K tomu postačí vyplnenie nášho formulára pre online odškodnenie alebo sa dohodnúť osobne či telefonicky.
A na záver dobrá rada. Pri riešení týchto nepríjemných situácií je obzvlášť dôležité byť pripravený. Odkladajte si preto všetky dokumenty spojené s liečbou, riadne vyplňte záznam o dopravnej nehode, zaistite si kontakt na svedkov a odkladajte si účty so všetkými nákladmi. Pri riešení vášho prípadu sa toto všetko môže hodiť a rozhodovať o konečnej podobe odškodnenia. Potom už len prajeme pevné nervy. Pamätajte ale, že ak vsadíte na naše služby, nebudete v tom sami.
vyplňte, prosím základne informácie.